زیرپورتال واحد انگوت - استان اردبیل
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
آيين نامه ها
اخبار
بازديدها
تبليغ ها
تماس ها
رويدادها
ساختار دانشگاه
فايل ها
لینکها
همايش ها
ورود كاربران
سوم خردادسالروز آزادی خرمشهر جایگاه فتح خرمشهر

در بیست و ششم شهریورماه ۵۹ در برابر نگاه میلیون ها بیننده ، صدام رییس جمهور منفور عراق ، قرارداد ۱۹۷۵ الجزایررا پاره کرد و با یک حرکت روانی ، فضا و زمینه ذهنی مردم عراق و جهان عرب را برای پذیرش جنگ آماده کرد. ظهر سوزان سی و یکم شهریور ۵۹ تعرض همه جانبه و سراسری ارتش عراق به فرودگاه های ایران و مرزهای جنوب و غرب کشورمان آغاز و شهرهای میهن اسلامی آماج گلوله های دشمنان بعثی قرار گرفت.

ارتش عراق ، مناطق وسیعی از خاک ایران را اشغال کرد . صدام سرمست از این پیروزی های اولیه رویای فتح تهران و نابودی انقلاب نوپای اسلامی را در سر می پروراند.

در این لحظات و روزهای حساس ، جوانان پرشور انقلاب ، با عشق و ایمانی شگرف و شگفت با اندک امکانات به مقابله با مهاجم متجاوز بر خاستند و به خلق حماسه هایی پرداختند که جز با نیروی ایمان و امدادهای غیبی خداوندی میسور نبود که فتح خرمشهر در روز سوم خرداد از آن نمونه هاست.

بی شک اگر چه شروع جنگ و تبعات زیان بار انسانی و مالی آن در آغاز بسیار نگران کننده و بهت آور بود امّا به جرأت می توان ادعا کرد که روز اشغال خرمشهر برای ملت ایران از غمناک ترین و نگران کننده ترین روزهای تاریخ پرافتخارشان بود ؛ چرا که همواره هر ایرانی با خود و در دل می گفت که نکند قطعه ی عزیز ایران اسلامی از تنش جدا شود و این دل تنگی و دل زدگی را می توان از نامیدن این شهر به خونین شهر از جانب ایرانیان در یافت ؛ به دیگر عبارت اشغال خرمشهر که پیش از این به عروس خوزستان مسّمی بود ، به سان زخمی بود که التیام پذیر نبود و همانند جراحتی بود که بر وجدان جامعه زخم خورده ی ایرانی سنگینی می کرد و هیچ ایرانی پر افتخاری نمی توانست و نمی خواست تا با قبول این واقعیت کریه و زشت ، ننگ ابدی و شرم آور را برای خود به یادگار نهد . آزادی خرمشهر پس از ۵۷۵ روز اسارت در عملیات بیت المقدس باعث شد که تمام حامیان صدام از آن همه رشادت و شهادت ایرانیان جان بر کف انگشت حیرت به دهان گرفته و در مقابل عظمت حضور آنان سر تسلیم فرود آورند.

در سوم خرداد ۶۱ دیگر خرمشهر ، خونین شهر نبود ؛ چرا که خود رجای واثق و اطمینان قلبی داشت که سربازان پرشور خمینی کبیرهمان گونه که بارشادت و تلاش خستگی نا پذیر خویش ، او را از چنگال ددمنشان متجاوز خارج ساختندتوانایی و روحیه ی آزادی سایر مناطق تحت اشغال را هم دارند و بی جهت نبود که روز پیروزی و فتح خرمشهر را روز «مقاومت و پیروزی» نام نهادند.

آری ! در آن ایام اشغال که دشمن از زمین و آسمان آتش بمب و موشک به خرمشهر فرو ریخت ، خرمشهر هرگز رنگ نباخت و بر خود نلرزید وآب بر لبش نخشکید ، جاری و جاودان ماند و درس پاکی و پایداری رابه جوانان زنده دل ایران آموخت وآب در بنیاد دشمنان جنگ افروزریخت وخانه خیالات و پندارهای آنان را از پایه برافکند.

حماسه عظیم و رفیع خرمشهر ، حماسه ای تکان دهنده است که در آسمانی به بلندی ابدیت و در تارک ایران اسلامی همواره و سرافرازانه می درخشد و به عنوان نماد مقاومت و پیروزی از روی غرور و مباهات گردن فرازی می کند. اما آن چه که قابل ذکر است این که گذر زمان محک و معیار خوبی برای ماندن نام و یاد کسان و یا حوادث و یا عاملی برای هدم و کم رنگی نام و ذکر آن شخص و یا رویداد است و چه بسیارند حوادث و اتفاقاتی که با گذشت زمان نام و یادشان به فراموشی سپرده می شود و در سال های آتی ، گرد و غبار نسیان و فراموشی روی آنان را می پوشاند و از این رو باید یک حادثه آن چنان با تار و پود انسان های جامعه و فرهنگ آنان عجین شده باشد که نه تنها هیچ زمانی به فراموشی سپرده نشود ؛ بلکه هر روز لباس و جلوه ای نو پوشد و خود نمایی کند.

در ساحت مقدس ادب فارسی ما چهره تابناک خرمشهر و روز فتح آن هر روز ازهر و تابنده تر از گذشته است و حلقه ی توصیف کنندگان و نعت کنندگان خرمشهر و شرح جان فشانی ها و ایثار گری های آنان و تبجیل و نکوداشت شهدای فتح آن ،هر روز رو به افزایش و فزونی است.

نام و یاد هیچ خاطره و شهری ، ناخواسته در حوزه ادبیات هیچ ملتی مکرر وارد نمی شود. نگاهی به تاریخ ادبیات مقاومت ما مؤید این موضوع است .

در میان شهرهای مورد تهاجم جنگ تحمیلی ، کمتر شهری به اندازه خرمشهر مورد ستایش قرار گرفته و نامش در حوزه ی ادبیات مقاومت تکرار شده است و کمتر شعر شاعر دفاع مقدس را می توانیم بینیم که در آن رنگ مایه شجاعت و توصیف دلاورمردان فتح خرمشهر که متکی بر ارزش ها و نماد ملی ماست ، یافت نشود و چه بسیارند شاعران و نویسندگانی که حماسه خرمشهر انگیزه و الهام بخش شعر گفتن و سخن سرای شان درباره ادبیات مقاومت و جنگ تحمیلی شده است و چنین است که اگر فتح خرمشهر را بازتاب بخشی از دفاع مقدس بنامیم ، گزافه نگفته ایم. شاعران در شعرشان پایمردی ، مقاومت در برابر ظلم و تجاوز و زیاده خواهی و بی عدالتی را به تصویر کشیدند تا همه مردم جهان با اسطوره ها و قهرمانان دفاع مقدس و فتح خرمشهر آشنا شوند . در این آثار، شاعرگاهی با دلتنگی از عروج یاران و کوچ پرندگان مهاجر یاد نمود و گاه به ستایش و تمجید ایستادگی و شجاعت خستگی نا پذیر آنان پرداخت و از شهیدان « جهان آرا » و «فهمیده » به عنوان نمادها و مصادیق ایستادگی نام برد و تهور و بی باکی آنان را در مقابل هجوم دشمن ستود و تحسین کرد .

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
مهمان (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما